Odkrycia starożytnych grobowców to jedne z najbardziej ekscytujących znalezisk, jakimi mogą pochwalić archeolodzy. Już same ludzkie szczątki wiele „mówią” nie tylko o zmarłym, ale też o praktykach pogrzebowych w regionie. Niekiedy obok kości znajdowane są też inne przedmioty, co potwierdza odkrycie będące owocem wykopalisk archeologicznych na szwedzkiej wyspie Visingsö. Na średniowiecznym cmentarzu w Brahekyrkan badacze trafili na około 170 srebrnych monet. Skarb datuje się na XII wiek.

Jak to często bywa i tym razem do odkrycia doszło przypadkiem. Prace archeologiczne poprzedzały montaż instalacji geotermalnej w kościele. Znalezione kosztowności pozwalają badaczom lepiej zrozumieć historię średniowiecznej Götlandii, a zwłaszcza pogrzebowe zwyczaje i obieg monet.

Zagadkowy skarb z grobowca

Srebrne monety, a właściwie brakteaty, znajdowały się w grobie mężczyzny. Jak ustalili eksperci, w chwili śmierci miał on od 20 do 25 lat.

Brakteaty to cienkie, złote lub srebrne medaliony w kształcie dysku. Często przedstawiały skomplikowane ornamenty, w tym wzory geometryczne, zwierzęta, stworzenia mitologiczne, a czasami inskrypcje runiczne. Brakteaty były zwykle noszone jako biżuteria lub używane jako ozdoby na odzieży. Artefakty te dostarczają cennych informacji na temat sztuki, kultury i wierzeń ówczesnych ludzi, zwłaszcza ludów germańskich i skandynawskich.

Na średniowiecznym cmentarzu w Szwecji znaleziono skarb. Został ukryty w grobie / Jönköping County Museum

– Już pierwszego dnia moja koleżanka Kristina Jansson i ja znaleźliśmy dwa szkielety w szybie, w którym miały być ułożone przewody [...] Oczyściliśmy kości, aby zobaczyć, jak wyglądały groby. Nagle pojawiły się trzy srebrne monety! Wkrótce zdaliśmy sobie sprawę, że o wiele więcej leżało blisko lewej stopy pochowanego – relacjonuje cytowana przez serwis „Areknoews” Anna Ödéen, kierowniczka projektu i archeolożka.

To, dlaczego ten dwudziestokilkuletni mężczyzna zabrał do grobu tak wiele monet, pozostaje zagadką. W miarę dalszej pracy nad znaleziskiem archeolodzy z muzeum okręgowego mają nadzieję znaleźć odpowiedzi na pytania. Obecnie monety są poddawane pracom szczegółowej analizie przez eksperta numizmatycznego Kennetha Jonssona.

Wyjątkowe odkrycie na cmentarzu

Archeolodzy są zgodni, że odkrycie to można uznać za niezwykle unikatowe. Podobnych znalezisk z tego okresu jest niewiele. Co więcej, część ze znalezionych monet nie była do tej pory znana badaczom.

Srebrny skarb to niejedyny owoc wykopalisk na cmentarzu. Archeolodzy odkryli również 24 groby i 20 palenisk. Badaczy zaskoczyło to, że większość grobowców znajdowała się poza murami kościoła, na niepoświęconym terenie. Anna Ödéen tłumaczy, kim mogli być pochowani w takim miejscu.

– W naszej historii ktoś, kto popełnił samobójstwo, nie mógł otrzymać tego, co Kościół nazywał „honorowym pochówkiem”. To samo dotyczyło nieochrzczonych dzieci i poważnych przestępców – czytamy w komunikacie prasowym.

Najważniejsze obiekty archeologiczne w Szwecji

W granicach dzisiejszej Szwecji znajduje się wiele stanowisk archeologicznych oferujących wgląd w dzieje regionu od prehistorii, przez czasy Wikingów po średniowiecze. Jedne z najważniejszych to:

  • Birka. Położona na wyspie Björkö na jeziorze Mälaren, Birka była kluczowym centrum handlowym w epoce Wikingów. Pozostałości miasta zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt dostarcza cennych informacji na temat społeczeństwa Wikingów, sieci handlowych i ich życia codziennego.
  • Gamla Uppsala. To starożytne miejsce kultu religijnego w pobliżu współczesnej Uppsali było ważnym ośrodkiem władzy politycznej w epoce żelaza i epoce Wikingów. Znajdują się tu kurhany, w tym te tradycyjnie kojarzone z legendarnymi postaciami nordyckimi.
  • Ales stenar. Położony w Skanii w południowej Szwecji kompleks megalityczny składa się z 59 dużych głazów ułożonych w kształt statku. Pochodzi z epoki żelaza i często jest kojarzony z prehistorycznymi praktykami pochówku lub obserwacjami astronomicznymi.

Źródło: Arkeonews.